מגדלים ילדים טובים בחשבון  (חלק ראשון)

מתמטיקה היא משחק ילדים!

אם גם אתם אומרים לעצמכם  למקרא שורה זו, רגע…

  • "חשבון, זה מתמטיקה, ומתמטיקה זה קשה לא"? 
  • "מתמטיקה היא המקצוע שמככב  בשיעורים פרטיים בבתי הספר, לא"?
  • "אני עצמי לא הייתי ממש טוב במתמטיקה, איך אוכל להצליח לגדל, ועוד בקלות ילדים שאוהבים חשבון"?

יש לנו חדשות מצוינות עבורכם. תוכלו לגדל ילדים שאוהבים חשבון בקלות בעצמכם, בלי צורך במורים פרטיים, בלי צורך בקורסים, או ללכת  לסדנאות, לבקר יועצים למיניהם או  לגשת עם הילדים לאבחונים שונים.

בואו נתחיל,

דברו אליהם במספרים: הוסיפו כמויות לדיבור

המתמטיקה מקיפה אותנו בכל כיוון של החיים. רק קראו לה בשמה. דברו אליהם במספרים ועשו זאת כבר מגיל אפס.

בכל גיל, החל מפעוטות בני כמה חודשים ספורים  כאשר אנו פונים  אליהם  ושואלים, "רוצה עוגיה"?   "רוצה בננה"?   אמצו את השינוי הקטן הזה, הוסיפו את מימד הכמות.
אמרו מעתה, רוצה עוגייה אחת"?  "רוצה בננה אחת"?   "רוצה כוס מים מלאה אחת"? 

כמבוגרים אנו רגילים לומר בקיצור "רוצה עוגייה"?  כבוגרים המוח שלנו משלים לבד את ההבנה שהכוונה היא לעוגייה אחת. לכן, הוסיפו מספר לכמות. הוספת מימד המספר לכמות היא מיסודות ההקניה הנכונה של  חינוך מתמטי לילדים בקלות.

השאלה התמימה, "רוצה חצי תפוח"?  "רוצה חצי כריך"?" רוצה חצי כוס מים"?  היא הזדמנות מתמטית  נהדרת, כאשר אתם מגישים, אימרו בקול,  הנה חצי כוס מים.  קח חצי כריך.

הדגימו חצי כריך, חיתכו כריך שלם לחצי, מלאו את הכוס עד החצי, וכוס שנייה מלאה, דברו בקול רם. דברו מספרים, "הנה כוס מלאה" "הנה חצי כוס",

כל הורה יכול לתת חינוך מתמטי מעולה., דברו במספרים בפעולות היומיומיות שאתם ממילא עושים. כך, תקנו לילדים  בכל גיל, כולל לפעוטות את מושג המספר ואף את מושג השבר במתמטיקה.  כן, לימוד שברים בבית הספר הוא  דבר פשוט כאשר הילדים מבינים כבר מגיל מגיל צעיר מה המשמעות של חלק מהשלם,

.  

נצלו כל הזדמנות, להוסיף בדיבור מספר לכמות.  החל מהמשפט "תן לי צעצוע אחד", דרך ספירת אצבעות 

הילד, פעולה  המשלבת גם הקנייה של לימוד חשבון וגם מימד רגשי שאין טוב ממנו ללימוד מושלם. 

נצלו את הרגש!  אין הרבה ילדים שלא אוהבים לקפוץ על המיטה, מצוין, סיפרו איתם את הקפיצות  וכאשר הם עדיין קטנים מדי לספור בעצמם, מנו בקול רם אתם את הקפיצות.

עושים לתינוקות "מטוס"  סיפרו בקול את מספר ההנפות מעלה . ואימרו  למעלה ולמטה. "הופ אחד למעלה" ו…. למטה….. כך העברתם עוד מושגים מתמטים חשובים של התמצאות במרחב,מניה וכמות. 


אין לנו הרבה  נקודות המפעילות את הרגש כמו אוכל. יושבים לאכול?  מנו בקול רם, יש לנו  (מספר) של היושבים לאכול, ויש לנו  (מספר) של כוסות, ויש לנו … (מספר) של מזלגות וכמובן את האוכל עצמו, פרוסת לחם אחת…. ועוד כיד הדמיון ואירועי היומיום בבית. כמובן שאין הכוונה לעשות "ספירת מלאי" לפני כל ארוחה, אולם אמצו לכם מנהג לספור משהו אחד לפחות בעת הארוחה. כוסות, צלחות, או מזון או סועדים, הכל מתאים והכל מועיל.

הפעילו את הילדים. הרבו לבקש, תן לי פרוסת לחם אחת,  בוא נוציא שתי ביצים מהמקרר, אנחנו צריכים עגבניה אחת, ….

טיפוח חשיבה חשבונית בגיל הרך

מתמטיקה היא  בכל מקום.  גלו אותה בקלות לילדים. היו מודעים לתועלת העצומה שבהוספת הכמות  המספרית לפעולה. אימוץ  השינוי הפשוט הזה בדיבור, באזכור כמויות ומספרים שנמצאים בכל מקום סביב הילד, החל מכמות הצלחות בשולחן הכוסות והמזלגות, דרך מספר הירקות, המאכלים, מספר פרוסות הלחם, קוביות השוקולד והסוכריות, הוא קפיצה גדולה קדימה בתפיסה הכמותית  של הילדים. 

סווגו את הפרטים, לכמה ירקות כאן יש צבע ירוק? לכמה ירקות יש צבע אדום? חלקו לקבוצות. אין סוף הזדמנויות לפנינו לגדל את הילדים טובים בחשבון. זכרו, "מוח מתמטי" זה מוח שנחשף למספרים, כמויות, סיווג והסקת מסקנות מהמספרים. הרבו בשימוש במילים "חיבור", "חיסור", "יותר", "פחות", "מעל", "מתחת", "קדימה", "אחורה", "גבוה", "נמוך", "שווה"… גידול ילדים טובים בחשבון מתחיל כאן. לא צריך להיות הורה עם תואר דוקטור במתמטיקה, מספיק להטמיע את המודעות למספרים, כמויות, סיווג והסקת מסקנות כדי שגם לכם יהיה ילד טוב בחשבון!

אז כשהולכים לישון, זוכרים לומר  חוץ מברכת "לילה טוב" גם את הפעולות עם מספר,

"אתן לך שלוש נשיקות לילה טוב ואכסה אותך היטב בשמיכה חמה אחת"


לומדים חשבון באתר עד6


מאמר ההמשך – גודל כמות והשוואה (בקרוב)

מתמטיקה היא משחק ילדים

מאמרים נוספים: